Ústavní soud strhal judikaturu nejvyššího soudu aneb k valorizaci vnosů již není třeba dohody manželů
Společné jmění manželů (také označováno jako „SJM“) vzniká automaticky okamžikem uzavření manželství, pokud tedy před, nebo v průběhu trvání manželství nedojde k jiné úpravě majetkového režimu. Do společného jmění manželů náleží, až na zákonem stanovené výjimky, nejen veškerý majetek, ale i dluhy nabyté za dobu manželství jedním z manželů. Každý z manželů je tak vlastníkem celé věci nabyté jedním z manželů po dobu manželství, přičemž oba manželé jsou současně vzájemně omezeni stejným vlastnickým právem toho druhého.
V případě rozvodu je nutné toto společné jmění vypořádat, respektive majetek mezi manžele rozdělit. V případě, že se manželé ve věci vypořádání SJM obrátí na soud, je nutné nejen ocenit aktiva a pasiva nacházející se v SJM, ale také ohodnotit majetek, který jeden z manželů vynaložil na společný majetek (vnosy), jakož i majetek, který byl ze společného majetku vynaložen na výlučný majetek jednoho z manželů (výnosy).
Valorizovat nebo nevalorizovat?
Ustanovení § 742 odst. 2 Občanského zákoníku stanoví, že „Hodnota toho, co ze společného majetku bylo vynaloženo na výhradní majetek manžela, stejně jako hodnota toho, co z výhradního majetku manžela bylo vynaloženo na společný majetek, se při vypořádání společného jmění započítává zvýšená nebo snížená podle toho, jak se ode dne vynaložení majetku do dne, kdy společné jmění bylo zúženo, zrušeno nebo zaniklo, zvýšila nebo snížila hodnota té součásti majetku, na niž byl náklad vynaložen.“, tedy že původní hodnota vnosů a výnosů má být při vypořádání společného jmění zvýšena nebo snížena podle toho, jak se zvýšila nebo snížila hodnota majetku, na niž byl vnos nebo výnos vynaložen, neboli má být valorizována.
I přes předmětné zcela jasné znění předmětného zákonného ustanovení však Nejvyšší soud svou četnou judikaturou dovodil, že je text zákona ve vztahu k valorizaci vnosů formulován příliš široce a je tedy výkladem nutné jej zúžit. V souladu s judikaturou Nejvyššího soudu tak k valorizaci vnosů a výnosů při vypořádání SJM (pokud se manželé nedohodli jinak) nedocházelo a při jejich ohodnocení se vycházelo pouze z jejich původní hodnoty.
Docházelo tak ke zcela absurdním situacím, jako například právě v případě řešeném Ústavním soudem, kdy manžel, který před více jak 20 lety koupil z vlastních prostředků nemovitost, dostane za svůj vnos přesně tu částku, za kterou nemovitost před lety koupil, bez ohledu na to, že předmětná nemovitost má dnes již 100násobnou hodnotu. Tomu je však konec!
Přelomový nález Ústavního soudu
Ústavní soud prostřednictvím nálezu ze dne 11.09.2024 určil, že výše uvedené dotváření práva Nejvyšším soudem, tedy úplné překreslení obsahového významu ustanovení uzákoněného demokraticky zvoleným zákonodárcem, je v rozporu s ústavním pořádkem. Výklad ustanovení tak musí respektovat jeho znění.
Pro vypořádání majetku v SJM to znamená, že soudy při ohodnocování vnosů a výnosů již budou muset vycházet nejen z jejich původní hodnoty, ale také z toho, jak se se zvýšila nebo snížila hodnota majetku, na nějž byl vnos nebo výnos vynaložen.
Manželé tak v rámci vypořádání SJM konečně obdrží částky odpovídající financím, které na majetek v SJM vynaložili, nebo ze SJM naopak odebrali.
Rozvod manželství je jednou z nejvíce stresujících situací v životě, která změní Váš dosavadní život. Uvědomujeme si, že řešit vypořádání majetku pro Vás může být vyčerpávající a nepříjemné a často se může zdát, že se jedná o neřešitelnou situaci. V takových případech však neváhejte kontaktovat náš tým PLICKA & PARTNERS, který je připraven poskytnout Vám odborné právní služby v souvisejících oblastech. Jsme k dispozici na e-mailu